Podróż do Indii 2020/2021

Termin: 01.10.2020 - 30.06.2020

Instytut Orientalistyki

Podróże do Indii to wyprawy prawdziwe i wymyślone, intelektualne i duchowe, to wędrówki w czasie, przez miejsca i cywilizacje. To przygoda, a zarazem odkrywanie rzeczywistości językowej, kulturowej, cywilizacyjnej i historycznej indyjskiego subkontynentu. Zapraszamy na wspólne zwiedzanie Indii!

1. Zapachy i kolory Indii

Zapraszamy na wykład mający na celu wprowadzenie do wieloaspektowej, przebogatej, barwnej i ogólnie oddziałującej na wszystkie zmysły kultury Indii.  Wykład ma charakter opowieści z podróży będących wynikiem fascynacji krajem i jego odrębnością kulturową.

Termin do uzgodnienia.
Kontakt: Adriana Simoncelli, IV rok studiów doktoranckich, Filologia Orientalna, Zakład Języków i Kultur Indii i Azji Południowej UJ.
Adriana Simoncelli <adriana.simoncelli@doctoral.uj.edu.pl>

2. Indie starożytne - ludzie, miejsca, cywilizacje

Indie starożytne pozostawiły ogromne dziedzictwo intelektualne, artystyczne oraz cywilizacyjne, związane z organizacją społeczną i polityczną. Dziedzictwo intelektualne starożytnych Indii to nieprzebrane bogactwo. Indusi tworzyli uczone teksty na długo przed Europejczykami, to oni byli pierwszymi wielkimi gramatykami, a ich eposy Mahabharata i Ramajana są nie tylko kunsztowne literacko, ale także opowiadają o rzeczach egzystencjalnie ważnych. Subkontynent indyjski to miejsce narodzin wielkich matematyków i astronomów. Podczas wykładów zastanowimy się nad tym, kiedy i gdzie zaczęła się indyjska starożytność, jakie cywilizacje rodziły się, rozwijały i upadały w tym okresie, co nam pozostawiły. Zapraszam wszystkich zainteresowanych do przysłuchiwania się wykładom z historii Indii starożytnych, które będą odbywać się w cyklu cotygodniowym, w semestrze letnim r. akad. 2020/21.

Jeśli nauczanie w semestrze letnim r. akad. 2020/21 będzie nadal zdalne, wówczas wykładom prowadzonym na platformie MS Teams mogłyby się przysłuchiwać większe grupy.  W przypadku powrotu do nauczania stacjonarnego, w zajęciach będzie mogła zapewne uczestniczyć mniejsza ilość osób.

kontakt: halina.marlewicz@uj.edu.pl

dr hab. Halina Marlewicz, prof. UJ
Zakład Języków i Kultur
Indii i Azji Południowej

3. Wyprawa do Indii

Co przez wieki przyciągało Europejczyków, w tym także Polaków, do Indii? Złoto, korzenie, przyprawy, ciekawość świata? A może zwykłe zamiłowanie do podróży lub żyłka awanturnicza? Czego szukano w Indiach i co ostatecznie odnajdywano?

Spotkania "Wyprawa do Indii" to krótka opowieść (jedno lub dwa spotkania) o długich, wielowymiarowych i wielopłaszczyznowych kontaktach Europa-Indie na przestrzeni wieków.

kontakt: halina.marlewicz@uj.edu.pl

dr hab. Halina Marlewicz, prof. UJ