Wystawa plakatów "Twórczy opór"

Termin: 01.06.2022 - 30.07.2022
Miejsce: Biblioteka Wydziału Filologicznego, Al. Mickiewicza 9B

Biblioteka Wydziału Filologicznego zaprasza do swojej siedziby (Al. Mickiewicza 9B) na wystawę TWÓRCZY OPÓR

"Twórczy Opór" jest artystyczną inicjatywną Kijowskiego Narodowego Uniwersytetu Kultury i Sztuki oraz Kijowskiego Uniwersytetu Kultury. To właśnie wykładowcy i studenci wydziałów grafiki już drugiego dnia wojny uruchomili projekt wyrażający tragedię inwazji. Prace od początku były pokazywane w Internecie.
Głównymi kierunkami prac były: bohaterstwo Sił Zbrojnych Ukrainy, barbarzyństwo i podstępność wojsk rosyjskich, prośby o wsparcie społeczności światowej i krajów NATO, ochrona zabytków kultury, pozytywne i negatywne postaci wojny. Tym samym, funkcja komercyjnej użyteczności projektowania graficznego (etykiety, opakowania, układy graficzne) została przekształcona w patriotyczny mechanizm.
Wystawa w naszej Bibliotece jest czynna do końca lipca,
wstęp wolny.

Oprowadzanie po wystawie w języku polskim i ukraińskim

Uwaga! 28 czerwca 2022 (wtorek) o godz. 16.00 zapraszamy na oprowadzanie po wystawie w językach polskim i ukraińskim.

Współkuratorka wystawy, pani Olena Doniec - pracownica naukowa Wydziału Sztuk Pięknych Biblioteki Narodowej Ukrainy i ekspertka w dziedzinie plakatu), opowie o genezie powstania plakatów i przedstawi poszczególne prace.

Pani dr Walentyna Łoś zapewnia tłumaczenie na język polski (lub na ukraiński).

Data opublikowania: 10.06.2022