Biblioteki bez granic

Termin: 01.02.2022 - 07.03.2022
Miejsce: Biblioteka Instytutu Filologicznego, Al. Mickiewicza 9 (Orientalistyka)
W Bibliotece Wydziału Filologicznego przy Al. Mickiewicza 9 prowadzimy zbiórkę materiałów dla dzieci oraz książek dla dzieci i dorosłych do 7 marca 2022. Następnie wszystkie otrzymane dobra zostaną dostarczone do punktu zbiórki na terenie Krakowa.
Uwaga! nie zbieramy pieniędzy, do tego służy ZRZUTKA.
Organizujemy zbiórkę książek dla osób przebywających w zamkniętych ośrodkach dla cudzoziemców w Polsce. Osoby, które chcą ubiegać się o azyl, miesiącami czekają w zamknięciu na decyzję, jak dalej potoczy się ich los. Sytuacja w ośrodkach jest dramatyczna. Osoby tam przebywające są stłoczone na małej przestrzeni, bez komputerów ani smartfonów i z ograniczonym dostępem do internetu. Nuda i poczucie beznadziei mają bardzo negatywny wpływ na ich zdrowie psychiczne.
Pomóżmy im przejść przez ten czas. Stwórzmy razem Biblioteki bez granic!
Zbiórka trwa od 20 stycznia do 13 marca 2022.
POSZUKUJEMY:
✺ książek dla dorosłych i dla dzieci w językach: 𝗸𝘂𝗿𝗱𝘆𝗷𝘀𝗸𝗶𝗰𝗵 (𝗸𝘂𝗿𝗺𝗮𝗻𝗱ż𝗶 𝗶 𝘀𝗼𝗿𝗮𝗻𝗶), 𝗮𝗿𝗮𝗯𝘀𝗸𝗶𝗺, 𝘁𝘂𝗿𝗲𝗰𝗸𝗶𝗺, 𝗱𝗮𝗿𝗶, 𝗽𝗮𝘀𝘇𝘁𝗼, 𝗳𝗮𝗿𝘀𝗶
Interesuje nas wszelkiego rodzaju literatura (proza, teoria, poezja, komiksy, albumy, książki obrazkowe dla najmłodszych itp.), słowniki i rozmówki (np. arabsko-angielskie, arabsko-polskie, arabsko-niemieckie itp.), jak również podręczniki do nauki języków (ale NIE te dedykowane osobom polskojęzycznym)
✺ prostych gier, np. szachy, tryktrak / backgammon, warcaby, karty, puzzle
✺ czytników e-booków
✺ odtwarzaczy muzyki mp3 do audiobooków i muzyki (TYLKO modele pozbawione funkcji nagrywania dźwięku, np. stare ipody)
✺ materiałów plastycznych: kolorowanki, bloki, kredki, farby, flamastry, plastelina, modelina / glina samoutwardzalna itp. (NIE kleje i nożyczki)
Jeśli znasz osoby lub instytucje, które mogą nam pomóc w zbiórce, daj im znać i udostępnij to wydarzenie! Jeśli możesz jakoś pomóc, napisz na bibliotekibezgranic@gmail.com
Książki ze zbiórki trafią do ośrodków w Białej Podlaskiej, Białymstoku, Czerwonym Borze, Krośnie Odrzańskim, Kętrzynie, Lesznowoli, Przemyślu i Wędrzynie.
Osoby osadzone zgłaszają także indywidualne zapotrzebowania, na które staramy się odpowiedzieć, będziemy o nich informować w postach na wydarzeniu.
Bardzo prosimy o nie przekazywanie na zbiórkę materiałów o treściach rasistowskich, mizoginistycznych, homofobicznych, transfobicznych.
Dzięki za pomoc!
Zbiórka jest częścią akcji „Biblioteki bez granic” mającej na celu utworzenie nowych i wsparcie już istniejących bibliotek w strzeżonych ośrodkach dla cudzoziemców. Akcja prowadzona jest przez niezależne osoby aktywistyczne powiązane z Grupą Granica.
Data opublikowania: 10.02.2022
Osoba publikująca: Monika Curyło